Prof. Dr. Mesut Çetin

Stresle Başa Çıkmanın 6 Pratik Yöntemi

Çağımızın Hastalığı Stres

Stresle ilgili klişe bir cümle vardır. “Stres çağımızın hastalığıdır” diye. Gerçekte çok doğru bir sözdür. Çünkü, günümüzde /ülkemizdeve tüm dünyada insanlar şehirleşmeden ve ‘Batılılaşma’dan dolayı milyonların içinde de olsa yalnızlar. Omuzlarını dayayacakları ‘gerçek’ bir dostları yok.İlişkiler hep yüzeysel ve çıkarilişkileri üzerine kurulu. Hemencecik kopuşlar, terkedilişlere / satılmalara / ekilmelere şahit oluyoruz her gün.Yıllarca iyi giden kadın erkek birlikteliklerinde bir anda sebepsiz sevgi/ilgi/ aşk bitiveriyor!! İnsanlar sosyal medyanın da etkisiyle tüketime sevkedilmiş subliminal mesajlarla adeta yönlendiriliyor, hatta yönetiliyorlar.Sanal bir dünyada yaşıyormuş gibiler. Sosyal medya bu hedonist, ben merkezci, narsistik fikirleri, tavırları her gün daha fazla pompalıyor. Ayrıcayediğimiz, içtiğimiz şeyler, soluduğumuz hava bulunduğumuz ortamdaki Wİ-Fİ, sarenerjileri, radyoaktif ışımalar, vs hep hastalık yapıcı unsurlar taşıyor.

Stres ve stresin çıkardığı iki temel hormon kortizol ve adrenalin çok yüksek insanlarda. Bundan dolayı da hipertansiyon, kaphastalıkları, diyabet, kanserler, astım, huzursuz barsak sendromu,alerjiler, MS, Parkinson hastalığı,tiroit hastalıkları, bunamalar, v.b. kronik hastalıklar ve psikosomatik bozukluklar,ruhsal bozukluklar, intiharların oranı giderek artırıyor. Bu durum sürekli hale gelmiş durumda, bu durumun daadı: Kronik Stres. Kronik strese girdiğinde , vücudunuza gerçekten zararverebilir ve duygusal ve fiziksel sorunlara neden olabilir.

Stresle ilgili bu sorunların hepsi, sizi sosyal olarak kendinizi geri çekmenize ve belki de uyuşturucu , alkol ve aşırı yemekyemeyle baş etmeye çalışabilir; bunların hepsi kendi ciddi komplikasyonlarına neden olabilir.

Stresin hayatınızda bu kadar hasara yol açtığı bir noktadaysanız, bazı büyük değişikliklerin zamanı gelmiştir. Elbette, değişimin kendisi streslidir, buyüzden kolay olmayacak. Fakat bu gerekli.


Çağımızın Hastalığı Stres ile Baş Etmenin Pratik Yolları

1. Sizi Rahatsız Eden İnsanlardan Uzak Durun
Her gün uğraştığınız insanlar ruh halinizi ve stres düzeyinizi büyük ölçüde etkiler. Herhangi bir kişi ile etkileşime girme sizde sürekli stres oluşturuyorsa, onu nasıl sileceğinizi bulmanız gerekir. Bazen bu can sıkıcı bir iş arkadaşı görmezden ya da meraklı bir komşunun çağrılarını almamak kadar basit olabilir. Fakat bu zehirli kişi eski bir arkadaş veya aile üyesi olduğunda, onunla başa çıkmak zorundakalacaksınız. Ve ilişkinizi belirsiz bir şekilde bitirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da birçok büyük değişiklik gibi bu da sinir bozucu olabilir,ancak uzun süreli sağlığınız için gereklidir.

2. Egzersiz Yapın
Stresli olduğunuzda, hayatınıza yeni bir şeyler eklemek imkansız görünebilir. Ancak ,stres düşürücü olarak egzersiz yapmak için büyük bir durum var . Vücudunuzun endorfin, serotonin üretmesine (“iyi hissetme maddeleri”) yapar, ruh halinizi güçlendirir ve günlük kaygılar yerine fiziksel harekete konsantre olmanızı sağlar.

Spor deyince belli bir türü ve çok ağırı değil, sevdiğiniz herhangi biri, yürümek bile yeter. Amaç arada bir şey yapmak yerine düzenli bir şekilde spor yapmak olmalı.

3. Uykunuz Çok Önemli, Başka Şeylerle Değişmeyin
Ne yazık ki günümüz modern insanı çok fazla suni ışığa maruz kalıyor. Bunun en tipik örneğiuzun süre TV, cep telefonu, tablet, bilgisayarlar karşısında zaman geçiriyor. Budurumlarda mutlak karanlıkta hipofizden salgılanan melatonin hormonu salgılanamıyor, uyku bozuklukları e buna bağlı hastalıklar günümüzde çokgörülüyor. Yetişkinlerin gece ortalama 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı vardır.Stresli iseniz, muhtemelen çok daha az alıyorsunuz ve muhtemelen oldukça düşükkaliteli uykunuz vardır. Bozuk uykustresin negatif etkilerini daha fazla hissetmenize yol açar. Uyku için gece vücudun çıkardığı melatonin çok faydalıdır. Vücudun genç ve zinde kalmasına ,hafızanın güçlenmesine, bağışıklığın artmasına yol açar.
Gece 22:00-23:00 saatleri arası mutlak karanlık sağlanmalı ve mutlaka uyuya geçilmelidir.

4. Yememeniz Gerekenler:
Kısa zincirli karbonhidratlardan ( hamur işleri, tatlılar, şekerli yiyecekler, meyvesuları, kolalı içecekler, tüm rafine gıdalar, bisküviler, atıştırmalıklar, vs) vetrans yağlardan zengin kızartmalar, vs de uzak durmalı. Çünkü kısa zincirli karbonhidratlar kan şekerini ani yükseltir bunu düşürmek için pankreastan aşırıinsülin salgılanır. Bu insülin kan şekerini trigliseritlere ve yağlaradönüştürür. Aynı zamanda aşırı düşürerek reaktif hipoglisemi yapar. Fazla karbonhidrat tüketiminde kilo alımı ve karaciğer yağlanması bundandır. Zamanlainsülin direnci ve göbek çevresinde yağlanma olur. Reaktif hipoglisemi karbonhidrat tüketimi sonucu yemekten birkaç saat sonra uyuklama, panik hisleri, konsantreolamama, enerji düşmesi, vs gibi belirtilere yol açar. Bunun nedeni vücudun düşen kan şekerini yükseltmek amacıyla bol miktarda stres hormonları olankortizol ve adrenalin salgılamasıdır. O yüzden strese cevap belirtiler daha da artar şekerli karbonhidratlı beslenenlerle.

5. Yemeniz Gerekenler:
Karbonhidrat yerine, bol mevsim sebzeleri, balık, daha az doğada gezen hayvanların et, süt ve süt ürünleri ile yumurtalarını tüketmeliyiz. Probiyotik içeren yoğurt, kefir, ev yapımı turşuları tüketmeliyiz.Bunun yanında omega 3 içeren balık, balık yağları, fındık, fıstık, ceviz, Antepfıstığı, keten tohumu, baharatlar, renkli sebzeler, meyveler, yemişler(blueberry, strawberry,vs) ,vs tüketilmelidir. Alkol, sigara ve uyuşturucu,uyarıcı maddelerden uzak durun.

6.Gerekirse İşinizi Değiştirin
İşyeri, ve ile ilgili sorunlar günümüz insanı için en büyük stres kaynağıdır.
Sorunun çok uzun bir süre gidip gelmesi, korkunç bir yönetici, kontrol dışı bir iş yüküveya çok az para olması durumunda, yeni bir iş tek cevap olabilir. İşiniz size zihinsel ve bedensel zarara neden oluyorsa ve işteki problemlerin çözülememesi durumunda yenisini bulmalısınız. Bu büyük bir değişiklik ve evet,söylemesi kolay diyebilirsiniz ama,
Bu baştan bir süre daha fazla endişe yaratabilir, ancak uzun vadede buna değecektir.

7. Yaşama Bakışınızı Değiştirin ve Gerekirse Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin
Günümüz insanı trafik, rekabet, hırs, öne çıkma arzusu, kendini gösterme zaafı, korkuları, evhamları, kaygıları ve koşuşturmacalarından dolayı şimdiyi yani şu anı kaçırmakta ve farkına varamamaktadır.Sorduğunuzda bu kadar çabalamasının amacı mutluluğu elde etmektir. Halbuki mutluluk anların farkına varmaklaolur. Yani mutluluk anlıktır. Anların toplamı mutluğun kendisidir. Ama anı kaçıran farkında bile olamayan insan mutluluğu asla bulamaz. O yüzden yavaşlamalı ve anının/ şimdi yaşadıklarını duyumsamaya/ algılamaya çalışmalıdır.
Halbuki insan en güzel ortamlarda bile ya geçmişinin negatif olaylarına /keşkelerine ve/veya gelecek endişelerine yoğunlaştığı için anı/ şimdiyi kaçırmaktadır.

Bir çoğumuz stresi kendi başımıza halletmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ancak, stres zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar vermeye başladığında profesyonel yardım almaktan utanılacak bir şey yoktur. Konuşacak samimi ve bilgili bir insanolmanın ötesinde, bir terapist bu listedeki önemli yaşam değişikliklerini yapmanıza yardımcı olabilir. Bir ruh sağlığı profesyoneli, sizi kariyer değişikliği konusunda yönlendirebilir, zehirli insanlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda tavsiyede bulunabilir, bu egzersiz rutini için sizi motive edebilir ve nasıl gevşeme tekniklerini uygulayacağınızı öğretebilir.