Prof. Dr. Mesut Çetin

İlaç Alanların Dikkatine

İlaçlarınızı mutlaka önerilen dozlarda ve saatlerde alınız. Hekiminize danışmadan ilaçlarınızı aniden kesmeyiniz. Beklenmeyen bir durumda (ilaç yan etkisi, ateşli hastalık, ishal, başka ilaç almak zorunda kalınması vs.) mutlaka hekiminizi arayıp bilgi veriniz.

Unutmayınız birçok ilaç birbiriyle etkileşerek kandaki miktarları bazen ölümcül düzeye erişebilir. Birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar arasında ağızdan kullanılan mantar ilaçları, makrolid grubu antibiyotikler, bazı alerjide kullanılan ilaçlar, zayıflama ilaçları, uyku ilaçları, nezle-grip ilaçları, bazı öksürük şurupları vs. sayılabilir. Böyle hallerde mutlaka hekiminize psikiyatrik ilaçlarınız ve yeni yazılan bu ilaçların reçeteleri ve/veya prospektüsleri önünüzde olmak kaydıyla telefon edip danışınız.

Ayrıca günlük yaşamımızda kullanılan alkol, greyfurt suyu, sigara, çay, kahve, kola vb. maddeler de ilaçlarla etkileşebilmektedir.

İlaçlarınızı bir sonraki randevuya kadar mutlaka kesmeden kullanınız. Psikiyatride kullanılan ilaçlar genellikle uzun süreli kullanılan ilaçlardır. Belirtiler düzelse bile hekimin uygun göreceği zamana kadar mutlaka kullanılmalıdır. Aksi taktirde hastalığınız başa dönmekle kalmaz, aynı zamanda müzminleşebilir. Halk arasında “psikiyatrik ilaçlar uyutur, ağır ilaçlardır, bağımlılık yapan uyuşturucu ilaçlardır vb.” söylentilere, bu sözlerin sahipleri ne statüde olursa olsun asla kulak asmayınız, asla inanmayınız. Kafanızı kurcalayan sorularınızı çekinmeden hekiminizden öğreniniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle.