Prof. Dr. Mesut Çetin

HANGİ BALIK YAĞI:KRİLL YAĞI MI? OMEGA 3 BALIK YAĞI MI?

Omega 3 balık yağı sardalya ve uskumru gibi yağlı balıkların vücudundan gelirken, krill yağı, Antarktika'da yaşayan minik, karides benzeri canlılar olan krill denilen kabuklulardan elde edilir. Tüm bu farklı deniz yağları, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA) içeriyor. Koyu kırmızı bir renk olan krill yağı, balık yağı, EPA ve DHA'da bulunan aynı iki faydalı esansiyel yağ asitini (EFA) içerir.

Ancak her ikisi de EFA açısından benzer olsa da, krill yağı kesinlikle ikisinin en tartışmalı olanıdır. Krill, Antarktika besin zincirinin hayati bir parçasını oluşturur ve penguenlerden balinalara ve deniz kuşlarına kadar çok sayıda tür, doğrudan veya dolaylı olarak azalan sayılarından etkilenir.Çevresel kaygıların yanı sıra, krill yağı Omega 3 balık yağlarından elde edemediğiniz sağlık yararları sağlıyor mu?
Krill yağına koyu kırmızı rengini veren astaksantin adında güçlü bir antioksidan içermektedir. Astaksantin, vücudu zararlı serbest radikallerden koruyabilir (UV ışınlarına ve kirliliğe maruz kalmanın bir sonucu olarak üretilir), ancak bu harika besinleri yabani somon, alabalık, yengeç ve ıstakoz gibi daha sürdürülebilir kaynaklarda bulabileceğinizi hatırlamak önemlidir.

Araştırmalar, krill'deki Omega 3 yağ asitlerinin seviyelerinin balık yağında bulunanlardan önemli ölçüde düşük olduğunu göstermiştir. 2014'teki bir çalışma (Laidlaw, Cockerline, Rowe), 28 gün boyunca konsantre balık yağı tüketen kişilerin, kanlarında, krill yağı takviyesi yapılanlara göre dört kat daha fazla EPA seviyesine sahip olduğunu buldu.
Krill yağı eklemler için iyi olsa da, burada veya ABD'de, artrit ajanslarının hiçbiri tarafından tavsiye edilmez. Çünkü Omega 3 ve artrit ile ilgili yapılan tüm araştırmalar, balık vücut yağlarını incelemekten geldi. Bu nedenle eklem yağı ve artrit için krill yağı tavsiye edilmez, çünkü yararlı olup olmadığı bilinmemektedir.
Bununla birlikte, Omega 3 balığının vücut yağına, Arthritis UK tarafından romatoid artritin tedavisinde etkinlik için beş yıldız verilmiştir.

Tıbbi denemeler, balık yağından Omega 3 yağ asitlerinin trigliserit seviyelerini düşürebildiğini de kanıtladı. Ancak krill yağının benzer etkilere sahip olduğu düşünülmekle birlikte, insanlarda iyi çalışılmamıştır.