Prof. Dr. Mesut Çetin

COVID-19 SALGININI GÖRMEZDEN GELEN İNSANLAR İÇİN


Son birkaç hafta içinde Çin'in Wuhan kentinde COVID-19 ortaya çıktı, tüm dünyayı dolaştı ve mahallelerimize girdi. Artık toplantıları en fazla 10 kişiyle sınırlandıracak ulusal yönergelerimiz var. Okullar kapalı, insanlar evden çalışıyor ve restoranlar, barlar ve spor salonları kapanıyor.

Ancak herkes COVID-19'u kontrol etmek için sosyal uzaklıklar ve diğer önlemlerle dolu değil. Twitter ve Facebook'ta insanların aslında kalabalık mekanlarda akşam yemeğine çıktıklarını övündüklerini görüyorum. Bazı insanlar hala birbirlerine sarılmak istiyor.

İşte duyduğum en yaygın argümanlardan birkaçı - ve nasıl cevap verdiğim:

"Coronavirus tıpkı grip gibi - her şey yoluna girecek."

COVID-19, solunum damlacıkları ve kontamine yüzeyler yoluyla nasıl bulaştığına benzer. Bu yüzden bahsettiğimiz önleyici tedbirlerin birçoğu griple aynı. İyi kalmak için, hasta olan insanlardan kaçının, ellerinizi tam 20 saniye yıkayın ve yüzünüze dokunmaktan kaçının. Hastaysanız, öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatın, hastaysanız evde kalın ve 20 saniye boyunca ellerinizi yıkayın.

Ancak iki virüs, önemli ve tehlikeli şekillerde farklıdır.

Grip aşısı var; COVID-19 bunu yapmaz. Grip aşısı, zayıf olan veya tıbbi koşulları olan savunmasız popülasyonlarımız da dahil olmak üzere hepimizi korur. Aşı yaptıkları zaman grip olan insanlar daha hafif ve daha kısa hastalıklara yakalanma eğilimindedir. COVID-19 için bir aşı, o zaman bile olsa, aylarca mevcut olmayacaktır. Herkes savunmasız.

Grip tedavileri sağlamıştır; COVID-19 bunu yapmaz. Grip tedavilerimiz hastalığı daha hafif ve kısaltır. Birisi griple hastaneye kaldırıldığında, doktorlar ve sağlık ekibi grip tedavisi konusunda deneyim sahibidir. COVID-19 ile tedavimiz yok. Bu herkes için yeni. Birçok hastada hafif semptomlar olsa da, yaklaşık% 20'sinin bir hastanede nefes darlığı ve viral pnömoni için önemli tedaviye ihtiyacı vardır. Bu, hastaların ancak %2’sinden daha azının hastaneye yatmak zorunda oldukları tipik gripten farklıdır.

"Hastalanmak için endişelenmeme gerek yok. Ben sağlıklıyım."

Gerçekten düşündüğün kadar sağlıklı mısın? Yetişkin insanların %60’ı yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi veya başka bir şey olsun en az bir tıbbi duruma sahiptir.

Sağlıklı hissetmek sizi tehlikelerden koruyamayabilir. Gerçekten koruyucu gibi görünen şey genç, kalpten genç olmak değil. Çin’de hastaların çoğunluğu yaş 30 veya daha yaşlı idi. Ölüm oranı en yüksek grup 70'li yaşlarındaydı. 50'li yaşlardakiler en yoğun gruptu. Dolayısıyla bu sadece en yaşlı, en hasta yetişkinleri etkileyen bir hastalık değil.

Neyse ki, COVID-19 olanların% 80'inde hafif semptomlar olsa da, COVID-19'un mortalitesi yüksektir. % 0.1 olan griple karşılaştırıldığında% 1-3 arasındadır. Bunu perspektife sokmak için, eğer 100 kişiden 1'i COVID-19'dan ölürse, bu sizin çevrenizdeki biri veya son düğününüzden biri veya çocuğunuzun sınıf arkadaşınızla ilgili biri olabilir.

"Coronavirus benim bölgemde değil, bu yüzden dışarı çıkabiliyorum."
Bölgenizde olmadığını bilmiyorsunuz . Çoğu ülkede test eksikliği var, bu yüzden kaç kişinin - veya hangi alanların - gerçekten etkilendiğine dair kesin bir fikrimiz yok.

Bireyler virüsü hastalanmadan önce 2 haftaya kadar dökebilirler. Bu nedenle COVID-19 için karantina 14 gündür. Dışarıda ve bulaşıcı olan ama henüz hasta olmayan birisinin yanında olmak hakkında olabilirsiniz. Alternatif olarak, pozitif olan ve yanlışlıkla başkalarına yayan kişi olabilirsiniz. Bu, hastalığın hızlı yayılmasını açıklayan şeyin bir parçasıdır. İnsanlar bulaşıcı olduklarının farkında değiller.

Bu yüzden sosyal mesafelendirme çok önemlidir. Ciddi (biz bile birbirleri ile bizim etkileşimleri sınırlayarak düşünüyorum Bizler sağlıklı), biz virüsün gelişimini yavaşlatan bir şans var. Aksi takdirde, COVID-19 hızla yayılırsa ve birçok insan aynı anda hastalanırsa, hiçbir dünya ülkesi hastalarla ilgilenecek tıbbi kaynaklara sahip olmayacaktır. Durumumuz, kritik hastalar için ventilatör eksikliğinin olduğu İtalya ve Almanya'ya benzer olabilir.

Muhaliflerin sahte bir güvenlik duygusundan hareket ediyor olabileceğini anlıyorum. Veya, durumun ciddiyetini korkudan küçümsüyor olabilirler. Ancak tehlikede olan yaşamlarla tehlikeyi inkar edemeyiz.

Her biri bizim üzerimize düşeni yaparsak, bir fark yaratacak ve eğriyi düzleştireceğiz. Çocuk felcine bakın, küresel işbirlikçi çabalarla çocuk felci dünyada artık% 99 ortadan kalkıyor. Bugün COVID-19 krizi ile sosyal uzaklaşma bize hayat kurtarmak için gereken kritik zamanı satın alıyor.