Prof. Dr. Mesut Çetin

Beslenme ve Ruh Sağlığı

İster depresyonunuz olsun, ister ailegeçmişiniz olsun, ya da sadece ruh hali değişimlerinizi düzeltmek isteyin, bazı kanıtlar diyetinizi değiştirmenin yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yeşil, mor yapraklı, kırmızı, turuncu ve diğer sebzeler, meyve, bakliyat, fındık fıstık ve tohumlar, kepekli tam ve sağlıklı tahıllar, zeytinyağı, avokado yağı,vs faydalı yağlar, somon, uskumru, hamsi balığı gibi soğuk su balıklarıve yağsız hayvansal protein yanında dengeli bitkisel protein ve bakliyat ( fasulyeler, nohut, mercimek ), kırmızı,turuncu veya sarı sebzeler, meyveler, fındık, fıstık, ceviz, badem, vs kuruyemişler, probiyotik içeren yoğurt veya kefir, ve balık yağı kapsülleri.
Bağırsak sağlığınızı desteklemek için de turşu ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar. Gece yememek ve arkasından kaliteli bir uyku...

Bağırsak-Beyin Bağlantısı

Bağırsaklarımızda 38 trilyon civarında probiyotiik mikroorganizma var ve beynin serotonin ihtiyacını %95’e kadar oranda serotonin ihtiyacını bu faydalı mikroplar temin eder. Buradakisıkıntı halen şu anda kimse hangisinin iyi, hangisinin kötü olduğunu söyleyemiyor olması. O yüzden probiyotik takviye almak kapsüller alma yerine bağırsak sağlığını destekleyen prebiyotik yiyecekler (mevsim sebzeleri, turşu ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, vs ) yemek daha mantıklı görünmektedir. Şeker ve işlenmiş karbonhidratlar bu faydalı mikropların yaşamını tehdit eder.

Şiddetli Durumlar için Ketodiyeti Uygun mu?

Ketojenik beslenme, Sağlıklı yağlar, orta miktarda protein ve çok az karbonhidrat içeren ketojenik bir diyetin beyin hücreleri için enerji kaynağını nasıl değiştirdiğine odaklanıyor. Bununla ilgili çalışmalar mevcut. Genelde depresyon ile beraber ister kilolu, isternormal kilolu olsun şizofrenisi olan bireylerde, depresyonlularda ve panik bozukluğu olanlarda çok sık insülin direnci, reaktif hipoglisemi ve tiroit hastalıkları ve gizli iltihap ( inflammation) nedeniyle şeker ve rafine karbonhidrat kısıtlamasının oldukça yararlı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.